• Súťaž - kŕmenie vtáčikov v zime
          • Súťaž - kŕmenie vtáčikov v zime

          • Vyhodnotenie "vtáčikovej" súťaže

            Milé deti, milí rodičia, ďakujem Vám za účasť v súťaži - kŕmenie vtáčikov v zime. Do súťaže sa nám postupne prihlásilo 24 detí a som rada, že sa každá trieda zapojila. Vyhotovili ste úžasné fotografie, vyrobili ste krásne a užitočné kŕmitká a hlavne spoločne s deťmi pomáhate vtáčatkám prežiť zimné mesiace. 

            V počte zaslaných fotografií sa najviac darilo triede Ježkovia, Myšky a Ráčiky. Všetky deti, ktoré sa súťaže zúčastnili, dostanú odmenu, aj niečo pre vtáčiky. Ďakujeme, ste šikovní, úžasní a vtáčiky budú v Rakovej na jar isto najkrajšie spievať.

          • pomáhame vtáčikom v zime aj u nás v škôlke

          • Vtáčiky v zime – viete, ktoré vtáčiky u nás zimujú?

            Sťahovavé vtáky, ako napríklad lastovičky či bociany, na jeseň odlietajú do teplejších krajín, kde prečkajú chladnú zimu. Sú však aj také vtáčiky, ktoré sa na zimu sťahujú sem k nám – a to z chladného severu. Ten im totiž počas zimných mesiacov poskytuje ešte menej potravy, než je tomu u nás. Zabúdať by sme tiež nemali na tie spevavce, ktoré u nás žijú celoročne.

            Na Slovensku zimujú napríklad tieto vtáčiky:

            • Stehlíky
            • Chocholáče severské
            • Sýkorky
            • Zelienky
            • Vrabce
            • Drozdy

            Prečo potrebujú vtáčiky v zime našu pomoc?

            Za normálnych okolností sú voľne žijúce vtáky úplne sebestačné a nepotrebujú od nás ľudí žiadnu pomoc. Niektorí ľudia sú dokonca toho názoru, že by sme vtáčiky nemali prikrmovať ani počas zimy, nakoľko ich tým len rozmaznávame a zvykajú si na to, že potravu dostanú v podstate „na zlatom podnose“. Na opačnej strane zastáva čoraz viac ľudí ten názor, že malá pomoc vtáčikom je prospešná nielen pre ne, ale aj pre nás. Ak im totiž počas zimy pomôžeme, nedôjde až k tak vysokému úhynu vtáctva. Tým sa posilnia rady našich prírodných dezinsektorov.

            Ako sme už spomenuli, za normálnych okolností nepotrebujú vtáčiky počas teplejších ročných období žiadnu pomoc. Sú schopné si zaobstarať jedlo, vodu, úkryt i postaviť si hniezdo. Avšak v zime, a to predovšetkým vtedy, keď je zem pokrytá snehom, sú ich možnosti na získanie potravy omnoho menšie. A práve to je to, s čím im vieme pomôcť.

            Ako kŕmiť vtáky v zime?

            V prvom rade je veľmi dôležité vedieť, kedy s prikrmovaním začať. Prečo? Práve preto, aby ste vtákom pomohli vtedy, keď to potrebujú a nepodporovali ich v „zlenivení“. So zimným prikrmovaním by ste preto mali začať najskôr na jeseň, keď sa ručička teplomera bude držať v nižších úrovniach.

            Ak s prikrmovaním začnete a vtáčiky si na krmítko zvyknú – spoznáte to podľa frekventovaných návštev malých štebotavých kamarátov, je veľmi dôležité pokračovať. Predovšetkým v prípade, že sa počasie rapídne zhorší. Je nám jasné, že sa vám určite nechce opustiť teplo domova a ísť doplniť krmivo vtáčikom, keď vonku fúka mrazivý vietor a padá sneh. Práve toto sú však dni, kedy vtáčiky vašu pomoc potrebujú najviac.

            Do kedy s prikrmovaním pokračovať? Odpoveď je jednoduchá – prikrmujte dovtedy, kým sa neoteplí a vtáčiky nebudú opäť schopné si potravu zaobstarať samé. Existujú dva účinné spôsoby, ako môžete vtáčiky v zime kŕmiť, a to pomocou krmítok alebo vašej vlastnej záhrady.

          • Zimné radovánky v materskej škole - MŠ Fojstvo

          • Zimné radovánky v materskej škole sú skvelým spôsobom, ako si užiť zimné počasie, a zároveň im ponúknuť množstvo zábavy a pohybu. 

            Tento týždeň priniesol do našej škôlky úprimný detský smiech a radosť. 

             

            Milí rodičia, poďte sa s nami pozrieť, čo deti tento týždeň zažili: 

            1. Bobovanie a sánkovanie 

            Tieto aktivity nielenže poskytujú zábavu, ale aj pomáhajú rozvíjať motoriku a koordináciu. Počas bobovanie zažili spolu s učiteľkami veľa zábavy a naučili sa aj spolupracovať a pomáhať si. 

            2. Stavanie snehuliaka

            Stavanie snehuliakov je zimnou aktivitou, ktorú sme nemohli vynechať.  Deti sa spoločne podieľali na tvorbe veľkých snehuliakov, zbierali sneh, tvorilo spoločne snehové gule, hľadali predmety na nos, oči a ústa. 

          • Vianočná besiedka v triede Ježkovia

          • Besiedka v triede Ježkov. Ježkovia si pripravili predvianočné vystúpenie s pesničkami, básničkami, tančekom snehuliakov a zajkov, vinše pre rodičov, ale aj starých rodičov a nakoniec ich obdarili aj vlastnoručne vyrobenými darčekmi .